Artykuły

Środki do stosowania po ukąszeniu komarów.

Środki do stosowania po ukąszeniu komarów.

Ciepły, letni wieczór nad wodą- taki scenariusz na odpoczynek wakacyjną porą preferuje większość osób. Jedną z przyczyn, która może wtedy zakłócić nasz spokój są komary. Gdy czujemy coraz to częstsze ukłucia tego gatunku spędzanie naszego wolnego czasu staje się mało komfortowe. Komary są rodziną owadów, która występuje na całym świecie niezależnie od strefy klimatycznej, a więc możemy je spotkać zarówno w tropikalnej dżungli jak i w syberyjskiej tajdze.

Po co komarom nasza krew?

Człowiekiem „zainteresowane” są jedynie samice. To ich pożywieniem jest nasza krew, która jest niezbędna do rozwijania jaj w ich jajnikach. Samcom jako pożywienie wystarcza zwykły nektar kwiatowy i nie mają potrzeby „atakowania” ludzi. Samica posiada aparat gębowy kłująco-ssący. Na początku przykłada ona do skóry człowieka kłujkę, a następnie za pomocą swoich „szczęk” przecina skórę. Wtedy wydziela ona do naszej krwi substancję podobną do naszej śliny. Ma ona na celu zapobieganie krzepnięciu naszej krwi, aby samica mogła za pomocą aparatu ssącego wyssać ją do swojego żołądka. „Ślina” samicy zawiera wiele substancji chemicznych, które podrażniają skórę oraz mogą wywoływać reakcje nadwrażliwości. Właśnie owe substancje są przyczyną świądu, obrzęku i zaczerwienienia. Związkami, które szczególnie wabią samice komarów są dwutlenek węgla i kwas mlekowy. Dlatego zwiększone prawdopodobieństwo ukłucia mają osoby uprawiające sport na powietrzu, gdzie występują komary. Również zwiększone narażenie na „atak” komarów przypisuje się osobom, które wydzielają więcej ciepła. Termodetekcją charakteryzuje w szczególności młodych mężczyzn, dzieci oraz kobiety w okresie owulacji.

Czy ukłucie przez komara może być groźne?

W większości przypadków powstałe obrzęki nie są groźne. Jednakże uczucie dyskomfortu sprawia, że wielu z nas drapie swędzące miejsce, co może skutkować rozwinięciem zakażenia. Niewielki odsetek osób może wykazywać reakcje alergiczne na ukąszenia komarów, co może być niekiedy groźne i wymagać konsultacji lekarskiej. W obszarach równikowych komary mogą przenosić groźne choroby, np. malarię, ale w naszym kraju takiego zagrożenia nie ma.

Domowe sposoby na złagodzenie dyskomfortu po ukąszeniu

Redukcję dyskomfortu pojawiającego się po ukąszeniu można zmniejszyć poprzez zastosowanie kilku sprawdzonych, domowych sposobów. Jednym z nich może być przyłożenie plastra z cytryny, bądź roztarcie z niej soku w miejscu ukąszenia. Pomoże to zmniejszyć ból i złagodzić stan zapalny. Czynność należy powtarzać kilka razy dziennie, ale należy pamiętać o tym, że u osób ze skórą wrażliwą sok z cytrusów może wywoływać podrażnienia. W celu zmniejszenia świądu warta polecenia jest roztarta natka pietruszki, którą należy przyłożyć w opuchnięte miejsce. Do złagodzenia bólu po ukąszeniu komara świetnie nadaje się sól kuchenna. Należy z niej sporządzić roztwór (1 łyżeczka soli/szklankę wody) i z jego wykorzystaniem wykonywać okłady. Ponadto w celu zmniejszenia opuchlizny stosuje się okłady z plasterka cebuli. Pomóc mogą również okłady robione z roztworu sody oczyszczonej (1 łyżka/szklankę wody), które należy przykładać w zmienione po ukąszeniu miejsce na 15 minut. Co więcej, do łagodzenia bólu, zmniejszenia opuchlizny nadają się olejki aromatyczne (w szczególności eukaliptusowy i z drzewa herbacianego). Jednak należy pamiętać, że nie powinno się ich stosować u małych dzieci i kobiet w ciąży.

Preparaty dostępne w aptece do stosowania w celu złagodzenia dyskomfortu po ukąszeniu komara

W celu złagodzenia obrzęku, świądu, bólu oraz stosuje się szereg maści na bazie wyciągów roślinnych. Można w tym celu wykorzystać maść arnikową, bądź nagietkową, które ponadto przyspieszają regenerację naskórka. Złożoność działania posiada maść z babki lancetowatej. Jej zastosowanie pozwala na jednoczesne złagodzenie stanu zapalnego, zapobieganie rozwoju zakażenia bakteryjnego, a ponadto przyspieszenie gojenia ran i regeneracji naskórka. Świetne właściwości łagodzące objawy po ukąszeniu komara posiada również maść propolisowa. Oprócz właściwości przeciwzapalnych wykazuje ona również działanie antyseptyczne i dezynfekujące. Jest najlepszym wyborem w kwestii regeneracji naskórka. Propolis ma zdolność do regulacji gospodarki wodno-lipidowej, co sprzyja uzyskaniu odpowiedniej elastyczności i struktury naskórka.

Powyższe substancje naturalne są zazwyczaj głównymi składnikami preparatów zalecanych do stosowania po ukąszeniu komarów, które są dostępne na rynku farmaceutycznym. Jako dodatkowy składnik często stosowany jest również mentol, który wywołuje uczucie chłodzące, mające na celu znieczulenie obszaru po ukąszeniu. Szereg preparatów znajduje się również w postaci pudru płynnego, często zawierającego w swoim składzie środek działająco miejscowo anestetycznie, np. benzokainę.

Gdy obrzęk po ukąszeniu komara przyjmuje wyraźnie postać alergiczną, należy zastosować środek, który w swoim składzie zawiera substancję leczniczą o działaniu przeciwhistaminowym. Jej właściwości pozwalają na hamowanie objawów reakcji, takich jak pokrzywka, czy obrzęk naczynioruchowy. W wyjątkowo nasilonych obrzękach z bólem i zaczerwienieniem pomocne mogą okazać się środki zawierające glikokortykosteroidy. Należy pamiętać, że nie powinno się ich stosować przez dłuższy okres niż kilka dni. Jednak, gdy obrzęk nie znika przez kilka kolejnych dni, należy udać się do lekarza. Może to świadczyć o silnej reakcji alergicznej na „ślinę” komarzycy, bądź rozwinięciu się zakażenia.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Ta maksyma powinna przyświecać również w rozważaniu kwestii „co zrobić po ukąszeniu komara?”. Istnieje wiele substancji, które mają działanie odstraszające te owady. Ich stosowanie pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ukąszeniem komara. Większość preparatów dostępnych w aptece, których domeną jest odstraszenie tych owadów jest wyprodukowana na bazie naturalnych związków. W walce z komarami skuteczne są wszelkie olejki eteryczne, a w szczególności zalecane są cynamonowy, bazyliowy oraz waniliowy, które wchodzą w skład sprayów, maści, które stosuje się przed wyjściem w obszar szczególnie narażony na działanie komarów, bądź ostatnio dość popularnych opasek, które nasączone tymi olejkami mają za zadanie odstraszać owady. Innym ze sposobów na odstraszenie komara jest zażywanie preparatów zawierających witaminę B6. Powoduje ona zmianę zapachu potu wydzielanego przez ludzki organizm, który nie podoba się komarom. Aby zapobiegać niespodziewanej wizycie komarów w domu zaleca się ustawienie na parapecie pelargonii, bazylii, bądź kocimiętki. Komary nie lubią również zapachu czosnku i cebuli, które można pokroić i pozostawić w miejscach, gdzie te insekty pojawiają się najczęściej.

Przeczytaj również

Szukaj

Zapytania

Witam serdecznie, moja mama 75 letnia kobieta ostatnimi czasy miała wypadek samochodowy, w którym doznała urazu stawu biodrowego. Musiała przejść operację endoprotezowania. Aktualnie jest w domu jednakże nie potrafi się poruszać o własnych siłach. Na rehabilitację z NFZ niema co marzyć, dlatego szukam kogoś z Warszawy, kto za racjonalne wynagrodzenie podejmie się skutecznej rehabilitacji.
Odpowiedzi (1)
Cześć wszystkim, Mam 40 lat, dotychczas nie chorowałam poważnie. Od kilku lat miewam uczucie szybkiego bicia serca trwające od kilku do kilkudziesięciu sekund. Była u lekarza rodzinnego w EKG bez zmian. Odbyłam konsultacje kardiologiczną 2 lata temu. Wykonano Holtera- EKG w którym nie stwierdzono u mnie zaburzeń rytmu (wynik prawidłowy) Obecnie opisywane epizody zdarzają się coraz częściej i nie wiem co robić, proszę o poradę lub opinie!
Odpowiedzi (0)
Witam, mam 35 lat mieszkam w okolicach mocno zalesionych. W związku z nagłaśnianiem problemu boreliozy, oznaczyłam przeciwciała w kierunku borreli w dwóch klasach (IgG i IgM). Okazało się, że wynik IgG jest dodatni IgM ujemny. Poza występującymi od czasu do czasu dolegliwościami bólowymi stawów (głównie kolan)co dotychczas wiązałam z wysiłkiem fizycznym. Nie odczuwam innych dolegliwości. Czy taki wynik wymaga pogłębienia diagnostyki? Test (western blood) lub ewentualnego leczenia antybiotykiem?? Dziękuję za odpowiedzi.
Odpowiedzi (0)